Opis kraju
Francja ma silną pozycję w Europie i duży potencjał gospodarczy. Zaliczana jest do czołówki najlepiej rozwiniętych krajów świata. Jest to państwo położone w Europie Zachodniej, posiadające również zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna (czyli nie wliczając terytoriów zamorskich) graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Obejmuje kilka wysp (m. in Korsykę). Z Wielką Brytanią łączy ją Eurotunel pod kanałem La Manche. Francja metropolitarna dzieli się na 22 regiony, 96 departamentów oraz ok. 36 300 gmin: 01 – Alzacja
02 – Akwitania
03 – Burgundia
04 – Bretania
05 – Centralny
06 – Dolna Normandia
07 – Franche-Comté
08 – Górna Normandia
09 – Île-de-France
10 – Korsyka
11 – Kraj Loary
12 – Langwedocja-Roussillon
13 – Limousin
14 – Lotaryngia
15 – Midi-Pireneje
16 – Nord-Pas-de-Calais
17 – Owernia
18 – Pikardia
19 – Poitou-Charentes
20 – Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe
21 – Rodan-Alpy
22 – Szampania-Ardeny
Terytoria zależne: Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Wallis i Futuna, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Wyspa Clippertona
Długość wybrzeża Francji wynosi aż 3427 km.
Francja fascynuje architekturą, imponującą liczbą zabytków i dzieł sztuki. Śródziemnomorska przyroda i krajobrazy Lazurowego Wybrzeża i Prowansji zachwycają różnorodnością. Paryż, jest od lat stolicą luksusu, mody, sztuki i literatury. Jeżeli dodamy do tego wspaniałą francuską kuchnię (ze słynnymi serami i winami), oryginalny folklor oraz przepiękne, słoneczne plaże to bez wątpienia Francja będzie dla każdego wymarzonym miejscem na wypoczynek.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Francuska (republika semiprezydencka; państwo unitarne)
Jest członkiem (i jednym z założycieli) Unii Europejskiej.
Powierzchnia: 643 801 km², w tym część metropolitarna: 551 500 km²
Ludność: ok. 65 586 000
Stolica: Paryż
Waluta: 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język: oficjalny - francuski, istnieje wiele języków regionalnych, m.in: baskijski, bretoński, burgundzki, holenderski, kataloński, niemiecki, prowansalski, włoski
Religie: Kościół katolicki ok. 60%, brak religii ok. 28%, islam ok. 7,5%, protestantyzm ok. 1,8% (głównie: kalwini, luteranie i zielonoświątkowcy) i inne
Największe rzeki: Loara, Sekwana, Rodan, Garonna
Największe jeziora: Jezioro Genewskie (Francja dzieli je ze Szwajcarią)
Największe miasta: stolica Paryż (ok. 12 mln mieszkańców), Lyon, Marsylia+Aix-en-Provence, Lille, Tuluza, Bordeaux
Najwyższy punkt: Mont Blanc 4808 m n.p.m.
Dewiza: Liberté, Egalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo)
Kuchnia
Wbrew obiegowej opinii kuchnia francuska to nie tylko ślimaki, żabie udka i sery. Faktycznie, należy przyznać, że we Francji je się dużo mięczaków, skorupiaków, owoców morza. Ale to co charakteryzuje kuchnię francuską, to przede wszystkim słowa: bogactwo smaków, różnorodność.
Każdy region, miasto, miasteczko, a nawet wieś ma swoją specjalność kulinarną, swój charakterystyczny smak, jedyny i niepowtarzalny dla tego miejsca.
Cyt. za Kuchnia francuska, Wikipedia 2014-09-02:
Pikardia - jej specjalnością są zupy jarzynowe oraz flamique à porions - suflet czosnkowy. W Amiens podaje się pâté de canard - pasztet z kaczych wątróbek. Pikardia znana jest także z kremu Chantilly, przyrządzanego z mleka, śmietany i cukru. Jego nazwa pochodzi od miasta Chantilly. Na deser można zjeść również tartę z rabarbarem.
Alzacja - znana jest dzięki swoim winom, piwu i choucroute, przyrządzanym z kiszonej kapusty oraz foie gras - gęsim wątróbkom. Specjalnością jest także ser munster, wyrabiany z krowiego mleka.
Burgundia - najbardziej znane są burgundzkie wina (patrz: Wina Burgundii), boeuf bourguignon - mięso wołowe duszone w czerwonym winie, musztarda z Dijon oraz ślimaki (escargots).
Franche-Comté - w masywie gór Jury wytwarzany jest słynny ser comté z krowiego mleka.
Normandia - jako region nadmorski, słynie z owoców morza, a zwłaszcza z przegrzebków św. Jakuba (coquilles Saint-Jacques). To właśnie z Normandii pochodzi jeden z najbardziej znanych francuskich serów - camembert oraz napoje alkoholowe, produkowane z jabłek: cydr (cidre) i calvados.
Bretania - tu także często podawane są owoce morza oraz cydr. Słynne są bretońskie naleśniki.
Dolina Loary (region Centre) - dolina Loary nazywana jest często ogrodem Francji, ponieważ produkowanych jest tam wiele owoców i warzyw. Specjalnością regionu są kozie sery, rillettes - drobno posiekane, smażone mięso oraz jabłkowa tarta Tatin.
Prowansja - podstawę kuchni stanowi oliwa, ryby, owoce i warzywa oraz zioła, w tym słynne zioła prowansalskie. Najbardziej znane potrawy to bouillabaisse (zupa rybna), ratatouille (potrawa z duszonych warzyw) i soupe au pistou (zupa z bazylią).
Périgord - kojarzony z truflami - najdroższymi grzybami świata.
Obyczaje
Ludzie
Francuzi lubią rozmawiać. O wielu rzeczach - o kuchni, winie, gospodarce, polityce. Jeśli chcemy rozmawiać w jęz. angielskim czy innym, to nawet mimo nieznajomości języka francuskiego, warto rozpocząć rozmowę grzecznościowym „bonjour". Francuzi są dumni ze swojego języka i wielu z nich zwróci na to uwagę i doceni. Jest to dobry wstęp do miłej rozmowy. Jedną z najgorszych możliwych gaf jest rozpoczęcie rozmowy od "Do you speak English?".
Różnorodność Francji i podział na liczne regiony ukazuje się nie tylko w kuchni ale również w języku (dialekcie) i mentalności. Południe różni się bardzo od północy. Wybierając się do Francji, warto pamiętać o różnicach mentalnych ludzi z prowincji i stolicy - Paryża. Paryżanie nie cieszą się zbyt pochlebną opinią - uważani są (często niesłusznie) za ludzi snobistycznych, aroganckich. Być może wynika to z faktu, iż codzienne życie w Paryżu nie jest łatwe - wszędzie można odczuć tłok, przepełnienie. Dlatego paryżanie mają do turystów niekiedy nieprzyjemny stosunek, co dla wielu może być szokujące.
Przy powitaniu Francuzi najczęściej podają sobie dłonie i (zwłaszcza jeśli są bliskimi przyjaciółmi lub krewnymi) całują w oba policzki, przy czym to ile będzie tych pocałunków - zależy od tego w jakim regionie jesteśmy. Ważne jest również użycie formalnych tytułów 'Madam', 'Monsieur' lub 'Mademoiselle'.
Kuchnia
We Francji spożywa się w ciągu dnia trzy posiłki:
- śniadanie (petit déjeuner) - jest lekkie. Ważnym elementem jest kawa (lub w niektórych regionach czekolada). Do tego zazwyczaj bagietka lub croissant czyli tradycyjny rogalik z masłem lub z dżemem.
- obiad (déjeuner) - jada się w okolicach 11.30-14.00. Wszyscy mają wtedy przerwę w pracy lub nauce i udają się tłumnie na lunch. Jest zazwyczaj obfity, składa się z kilku dań - przystawek, danie główne, sery, deser (często kremy brûlée, tarta). We Francji prawie każdy posiłek kończy się serem. Najsłynniejsze to normandzki camembert, brie i roquefort.
- kolacja (dîner) - z daniami na ciepło (podobnie jak obiad), celebrowana długo i dosyć późno (ok. 20.00-22.00). Często w gronie rodziny lub przyjaciół. Dodatkowo, bardzo często lampka wina.
Warto pamiętać, że jeśli spożywamy obiad czy kolację w restauracji i zamówimy "l'eau minerale" (wodę mineralną) to otrzymamy buteleczkę Perrier za niebagatelną sumę ok. 10 Euro. Jeżeli zatem nie zależy nam na takiej ekstrawagancji, lepiej jest zamówić "une carafe d'eau" (czyli karafkę wody) i otrzymamy wówczas smaczną wodę z kranu - gratis (nie należy się jej obawiać).
Religia
Francja określa się jako państwo laickie ponieważ żadna religia nie ma tam statusu wyznania oficjalnego, nie jest nauczana w szkołach. Przeważają katolicy, w dużej części niepraktykujący. Ale również duży procent jest bezwyznaniowy. Drugą największą pod względem ilości wyznawców religią jest islam.
Święta
Dni wolne od pracy:
1 stycznia - Nowy Rok
Wniebowstąpienie (40 dni po Wielkanocy)
Poniedziałek po Zielonych Świątkach
1 maja - Święto Pracy
8 maja - Dzień Zwycięstwa
14 lipca - Zdobycie Bastylii
15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP
1 listopada - Wszystkich Świętych
11 listopada - Zawieszenie broni w 1918 r.
25 grudnia - Boże Narodzenie
Pogoda
Biorąc pod uwagę bardzo duży zróżnicowany pod kątem geograficznym i geologicznym obszar, jaki zajmuje Francja, klimat kraju jest zróżnicowany i można go podzielić na cztery typy: umiarkowany oceaniczny, umiarkowany przejściowy z cechami kontynentalnymi, podzwrotnikowy (śródziemnomorski) i górski.
zwiń więcejWarto zobaczyć
Aż 39 miejsc we Francji zostało do tej pory wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzydzieści pięć z nich ze względu na dziedzictwo kulturowe, trzy ze względu na bogactwo naturalne i jedno z powodów mieszanych.
Dodatkowo aż 38 miejsc jest wpisanych na listę wstępną (oczekującą).
Najcenniejsze miejsca wg listy UNESCO:
- Katedra w Amiens (Cathédrale d'Amiens)
- Teatr rzymski i okolice oraz łuk triumfalny w Orange (Théâtre antique et ses abords et « Arc de Triomphe » d'Orange)
- Rzymskie i romańskie zabytki Arles (Arles, monuments romains et romans)
- Opactwo cystersów w Fontenay (Abbaye cistercienne de Fontenay)
- Mont Saint-Michel wraz z zatoką (Mont-Saint-Michel et sa baie)
- Katedra w Chartres (Cathédrale de Chartres)
- Wersal – zespół pałacowo-ogrodowy (Palais et parc de Versailles)
- Opactwo benedyktyńskie i wzgórze Vézelay (Basilique et colline de Vézelay)
- Jaskinie z malowidłami i rytami naskalnymi w dolinie rzeki Vézère (Sites préhistoriques et grottes ornées de la vallée de la Vézère)
- Pałac i park w Fontainebleau (Palais et parc de Fontainebleau)
- Królewskie żupy solne w Arc-et-Senans (De la grande saline de Salins-les-Bains à la saline royale d’Arc-et-Senans, la production du sel ignigène)
- Place Stanislas, Place de la Carrière i Place d'Alliance w Nancy (Places Stanislas, de la Carrière et d'Alliance à Nancy)
- Kościół w Saint-Savin sur Gartempe (Abbatiale de Saint-Savin sur Gartempe)
- Korsyka – przylądki Girolata i Porto, rezerwat przyrody Scandola i zatoki Piany
- Rzymski akwedukt Pont du Gard (Pont du Gard)
- Grande île (Wielka Wyspa) w Strasbourgu (Strasbourg – Grande île)
- Nabrzeża Sekwany w Paryżu (Paris, rives de la Seine)
- Katedra Notre-Dame, opactwo Saint-Remi i pałac arcybiskupi w Reims (Cathédrale Notre-Dame, ancienne abbaye Saint-Rémi et palais du Tau, Reims)
- Katedra w Bourges (Cathédrale de Bourges)
- Zabytkowe centrum Awinionu (Centre historique d’Avignon : Palais des papes, ensemble épiscopal et Pont d’Avignon)
- Canal du Midi (Canal du Midi)
- Ufortyfikowane stare miasto w Carcassonne (Ville fortifiée historique de Carcassonne)
- Pireneje – Mont Perdu/Monte Perdido – wspólnie z Hiszpanią
- Szlaki pielgrzymkowe do Santiago de Compostela - Droga św. Jakuba (Chemins de Saint-Jacques-de-Compostelle en France)
- Zespół zabytkowy w Lyonie (Site historique de Lyon)
- Okręg Saint-Emilion (Juridiction de Saint-Émilion)
- Miejskie wieże strażnicze (beffroi) we Flandrii, Walonii i północnej Francji – wspólnie z Belgią
- Dolina Loary między Sully-sur-Loire i Chalonnes-sur-Loire (Val de Loire entre Sully-sur-Loire et Chalonnes)
- Provins – średniowieczne miasto targowe (Provins, ville de foire médiévale)
- Hawr, miasto odbudowane przez Auguste’a Perreta (Le Havre, la ville reconstruite par Auguste Perret)
- Port de la Lune (Księżycowy Port) w Bordeaux (Bordeaux, Port de la Lune)
- Fortyfikacje Vaubana (Fortifications de Vauban)
- Laguny Nowej Kaledonii
- Episkopalne miasto Albi (Cité épiscopale d'Albi)
- Szczyty, kotły i stoki wyspy Reunion
- Prehistoryczne osady na palach (Sites palafittiques préhistoriques autour des Alpes)
- Śródziemnomorski rolniczo-pasterski krajobraz kulturowy
- Zagłębie górnicze Nord-Pas-de-Calais (Bassin minier du Nord-Pas de Calais)
- Zdobiona jaskinia Pont d'Arc, znana jako Grotte Chauvet-Pont d'Arc w Ardèche (Grotte ornée du Pont-d’Arc, dite Grotte Chauvet-Pont-d’Arc, Ardèche)
Informacje praktyczne
PRZEPISY WJAZDOWE
Należy posiadać ważny polski paszport lub dowód osobisty. Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej, Reunion i Mayotte.
PRZEPISY CELNE
Zgodne z normą unijną funkcjonariusze francuskich służb celnych mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej, także w mieszkaniach prywatnych.
Wwóz podrobionych artykułów znanych firm francuskich jest karany.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Francja honoruje zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy.
Autostrady we Francji są płatne. Łamanie przepisów drogowych jest surowo karane. We Francji obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie alkomatu. Przekroczenie dozwolonych prędkości o ponad 30 km wiąże się z natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy, mniejsze przekroczenia karane są wysokimi mandatami.
Prowadzenie przez kierowcę rozmów przez komórkę jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 90 EUR. W przypadkach drastycznych lub np. w razie odmowy zapłacenia mandatu na miejscu sprawa może trafić do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości 150 EUR. Używanie zestawu głośnomówiącego nie jest zabronione, choć może podlegać karze, jeśli zostanie udowodnione (np. na podstawie billingu), że mogło mieć związek z przyczyną wypadku. Mandatem do 1500 EUR karane jest posiadanie antyradaru.
W autokarach, w których siedzenia dla pasażerów wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, istnieje bezwzględny obowiązek ich zapinania przez podróżnych.
BEZPIECZEŃSTWO
W miejscach turystycznych i użyteczności publicznej (metro, szybka kolej podmiejska, muzea, sklepy, plaże na południu kraju) należy zachować szczególną ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Podróżującym na autostradach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w porze nocnej podczas postojów na stacjach benzynowych i parkingach autostradowych.
Podróżującym do departamentów i terytoriów zamorskich Francji zaleca się śledzenie informacji dotyczącej lokalnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Przed wyjazdem należy zadbać o stosowne przygotowanie podróży, a w czasie pobytu pamiętać o przestrzeganiu zasad zachowania się w specyficznych warunkach strefy tropikalnej. Na obszarach tych departamentów nie ma żadnego polskiego urzędu konsularnego.
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ